top of page

Rezultati otvorenog poziva za mlade umjetnice i umjetničke kolektive 

Zadovoljstvo nam je predstaviti mlade umjetnice i umjetničke kolektive koji će predstaviti svoje radove na festivalu FAR.

Iva Ćuk, Posušje

Vladimirka Velaga, Banja Luka

Anja Kasalović, Banja Luka

Anja Stregar, Sarajevo 

Amina Mehdaoui, Zenica

Jasmina Ibrahimpašić, Tešanj

Alma Demirović, Tuzla

Emina Mušinović, Zenica

Vanessa Denjo, Mostar

Jasmina Ibrahimović, Tuzla

Ada Sivac, Sarajevo

Katarina Aćimović, Zvornik

Eldina Kožljak, Sarajevo

Saliha Drinovac, Bugojno

Elma Nukić, Sarajevo

Nejra Gorančić, Mostar

Ilda Halilčević, Tuzla

Umjetnički kolektivi:

Selma Kovačević, Sarajevo

Dalila Bristrić, Gradačac

Alen Ramčević, Sarajevo

Čestitamo!

Žiri

Nikolina Todorović, Adna Muslija, Alen Drljević, Kristina Ljevak Bajramović

Komisija za Odabir Radova Mladih Umjetnica i Umjetničkih Kolektiva po Otvorenom Pozivu

Female Art Rising Festivala

Kristina Ljevak Bajramović rođena je u Sarajevu 1980. godine. Završila je studij komparativne književnosti. Kao novinarka, kolumnistica i urednica radi za različite medije posljednje dvadeset četiri godine. Godinama je bila urednica u izdavaštvu te je na različite načine uključena u rad brojnih umjetničkih projekata, prvenstveno književnih festivala u BiH i regiji. Posvećena je promociji LGBT prava, prava žena i nezavisne umjetnosti. Koautorica je putujuće izložbe „Između četiri zida“ koju je osmislila s fotografkinjom Aidom Redžepagić, nastale u produkciji Europe House koja je posvećena autentičnim iskustvima žena koje su preživjele različite oblike nasilja. Najuže polje interesovanja, kada je riječ o umjetnosti, vezana su joj za feminističku umjetničku praksu i teoriju.

Adna Muslija je suosnivačica i kustosica Galerije savremenih umjetnosti Manifesto. Magistrirala je na Akademiji likovnih umjetnosti na Nastavničkom odsjeku, smjer slikarstvo, a trenutno završava dvopredmetni master program Historija umjetnosti i komparativna književnost. Pored vlastite umjetničke prakse i brojnih lokalnih i međunarodnih izložbi, bila je članica nekoliko kustoskih timova. Do sada je kurirala desetinu samostalnih i grupnih izložbi. Njeni tekstovi iz oblasti umjetničke/književne teorije i kritike objavljeni su u nekolicini priznatih časopisa i publikacija.

Alen Drljević je diplomirao filmsku i pozorišnu režiju na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu 2005. godine. Sa diplomskim filmom PRVA PLATA (Paycheck) osvojio je EFA/UIP Award na 11. SFF-u i bio je nominiran za nagradu Evropske filmske akademije za najbolji kratki film. Njegov debitantski dugometražni dokumentarni film KARNEVAL (Carnival) bio je prikazan u dvije takmičarkse selekcije na najznačajnijem svjetskom festivalu dokumentarnog filma IDFA, u Amsterdamu 2006. godine. Alenov debitantski dugometražni igrani film ”Muškarci ne plaču” (Men Don't Cry) imao je premijeru u glavnom takmičarskom programu Karlovy Vary Film Festivala, 2017. godine, gdje je osvojio dvije nagrade. Režirao je tri epizode igrane serije “Znam kako dišeš” (I Know Your Soul) a a dvije epizode u Alenovoj režiji su premijerno su prikazane na filmskog festivala u Veneciji, 2023. godine. U periodu od 2011. - 2021. godine snimio je preko dvadeset dokumentarnih filmova za FTV BiH, a svi oni su prikazani u prime time terminu “Dokumentarni četvrtak”

Nikolina Todorović je diplomirana književna komparatistica, pjesnikinja i književna kritičarka. Dobitnica je nagrade Mak Dizdar 2021., koju dodjeljuje književna manifestacija Slovo Gorčina u Stocu za najbolju prvu neobjavljenu knjigu pjesama. Pjesme su joj prevođene na engleski, francuski, ruski i gaelski. Istraživačica je na projektu Historija queer života u BiH koji organizira i vodi Sarajevski otvoreni centar, te piše književne kritike, osvrte, komentare i analize za nekoliko domaćih i regionalnih portala.

Udruzenje Kontakt

Udruženje za podsticanje i istraživanje izvedbenih umjetnosti u BiH – KONTAKT, osnovano je u Sarajevu 2011. godine na državnom nivou Bosne i Hercegovine. KONTAKT djeluje s ciljem razvoja društveno angažovanih umjetničkih projekata. Putem umjetnosti želimo adresirati društvene probleme i zastupati prava manjina i ranjivih skupina u našem društvu te podići svijest o važnosti građanskog aktivizma i individualne akcije. KONTAKT realizuje programe koji se bave aktuelnim društvenim temama, ističu odgovornost kulture i umjetnosti u uspostavljanju i jačanju etike i ljudskih vrijednosti u društvu.

© Kontakt 2024 - Sva prava zadržana. Web Development by Ali Rašidagić

bottom of page